TEPELNÉ ČERPADLÁ A KONDENZAČNÉ KOTLY: ČO BY STE O NICH MALI VEDIEŤ?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zelená energia a hľadanie alternatív k zariadeniam s vysokými emisiami CO2 je nevyhnutnosťou. Mnoho ľudí bude musieť čoskoro vymeniť neekologické beztriedne kotly za ekologické zariadenia. Alternatívou môžu byť tepelné čerpadlá alebo kondenzačné kotly. Čo sa o nich oplatí vedieť?

Kondenzačné kotly

Jednou z možností výmeny „Popolušiek“ je moderný a ekologický kondenzačný kotol. Kondenzačné kotly sa vyznačujú vysokou účinnosťou, dosahujúcou až 109 %. Je to možné vďaka intenzívne sa vyskytujúcej kondenzácii.

Hlavnými dôvodmi pre výber kondenzačného kotla je, že nevyžaduje veľké nasadenie pri obsluhe, taktiež nie je potrebné skladovať palivo, nevzniká uhoľný prach a nepríjemné pachy. Je potrebné zdôrazniť, že využitie kondenzačného efektu umožňuje výraznú úsporu spotreby paliva.

Termet ponúka široký sortiment mimoriadne ekologických a ekonomických kondenzačných kotlov, jedno alebo dvojfunkčných, pričom vykurovacie systémy na báze takéhoto kotla je možné rozšíriť o obnoviteľné zdroje energie, napríklad tepelné čerpadlo alebo slnečné kolektory.

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlo je investícia, ktorá je zároveň dobrou alternatívou k „Popoluškám“. Pred inštaláciou je vhodné zvážiť niekoľko faktorov, ako sú: vykurovací výkon, typ chladiva, maximálna výstupná teplota vykurovacieho systému, emisia hluku, záručná doba, prístup do servisnej siete, kompatibilita s inými zariadeniami (napr. kondenzačné kotly). Pred nákupom sa oplatí vyhľadať odbornú radu a starostlivo analyzovať ponuky distribútorov.

Termet intenzívne rozširuje svoju ponuku uvedením nových typov čerpadiel. V súčasnosti ponúka dve zariadenia: Termet Heat Gold (založené na komponentoch Mitsubishi) a Termet Heat Platinum (založené na komponentoch Panasonic). Obe riešenia sú kompatibilné s fotovoltarickými panelmi, vďaka čomu môže byť za vhodných podmienok čerpadlo plne napájané energiou prichádzajúcou z panelov. Ďalšou výhodou je invertorový kompresor, ktorý umožňuje moduláciu výkonu a zabezpečuje vysokú účinnosť. Na druhej strane chladivo R32 robí čerpadlá ekologickými. Obe zariadenia ponúkané spoločnosťou Termet sú vybavené priamym vstrekovaním pary. Tieto typy čerpadiel sú dobrým riešením pre inštalácie na báze radiátorov – výmenou „Popolušiek“ nie je potrebné meniť celú inštaláciu, čo umožňuje vyhnúť sa nákladom s tým spojeným. Záručná doba čerpadiel je 5 rokov. Termet poskytuje prístup      k sieti služieb, ktorá sa stále vyvíja.

Harmonické duo

Odborníkom odporúčané najbezpečnejšie riešenie z hľadiska získavania tepla je použiť kotol aj tepelné čerpadlo (najlepšie kompatibilné s fotovoltarickými panelmi). Po výbere kompatibilných zariadení môžete použiť funkciu zabezpečenia. Keď vonkajšia teplota výrazne klesne, čo negatívne ovplyvňuje výkon čerpadla, systém prepne kúrenie na kotol.